
Anni Alakoski eteni rullahiihdon SM-kisoissa finaaliin, Anna-Kaisa Saari hiihti välieriin. Kuulakaksikko aloitti hyvin aamun karsinnassa. Alakoksi oli karsinnan kolmas ja Saari kuudes. Molemmat aloittivat erävaiheen vahvasti. Saari voitti kolmannen alkuerän ja Alakoski viidennen alkuerän. Välierissä Alakoski jatkoi väkevästi ja lykki eränsä kakkosena finaaliin. Saaren tie ei yltänyt finaaliin sakka ja hän oli kilpailun yhdestoista.
Finaalissa Alakoski tavoitteli ankarasti mitalia, mutta tippui niukasti pois palkintopallilta. Mestaruus jäi 1,5 sekunnin päähän. SM-kultaa tänään otti AT Ski Teamin Emmi Lämsä, hopeaa Vantaan Hiihtoseuran Eevi-Inkeri Tossavainen ja pronssia Tampereen Pyrinnön Fanny Kukonlehto.
Alakoskella jäi hieman hampaan koloon finaalista. Alakoski oli kovassa toisessa välierässä, jossa pidettiin seitsemän sekuntia ykköserää kovempaa vauhtia. Myös palautusaika finaalin jäi pienemmäksi. Finaalissa loppusuoralla rullahiihtoradalla tila loppui kesken, nousu kohti kärkeä tyssäsi ruuhkaan.
Sekä Alakosken, että Saaren päämatka on huomenna vapaan 10 kilometrin kilpailu.
Tulokset kokonaan tästä http://www.helatulos.fi/Kisat26/PHS2026/NYLspk.htm

| 20.09.2026 09.28 | Anni Alakoski SM-hopealle, Saari neljäs |
| 19.09.2026 09.27 | Anni Alakoski sprintin SM-nelonen Puijolla |
| 19.09.2026 09.25 | Jarkko Reijonen ja Anna Haataja voittoihin Ylivieska Trail Runissa |
| 17.09.2026 21.17 | Lasten hiihtokoulu 2017-2020 syntyneille |
| 06.09.2026 13.14 | Sami Jussilainen kolmas Korkatti TrailRunissa |
| 06.09.2026 13.09 | Ismo Parkkonen kaksoismestariksi SM-rullahiihdossa |