D-tytöt odottaa jo pääsyä ulos treenaamaan
D-tytötJulkaistu: 24.03.2025 21.06

D-tytöt odottaa jo pääsyä ulos treenaamaan

D-tyttöjen kilpasarjan porukka on treenannut talvikauden ajan ohjatusti neljä kertaa viikossa. Treeniohjelmassa on ollut niin juoksu- ja lajitreeniä kuin fysiikkaakin. Kuntopallot on saaneet kyytiä ja välillä on vaihdettu pesismailat sulkapallomailoihinkin, kun on mittelöity joukkueen sulkkismestaruudesta. Tasaisin väliajoin ollaan pidetty myös muutamat testit ja seurattu kehitystä. Ollaan päästy myös muutaman kerran pelaamaan halliin Oulun Lipon sekä Lapuan Virkiän D-tyttöjen vieraaksi.

Kevätauringon jo kirkkaasti paistaessa taivaalta on katseet kääntymässä lähestyvään ulkotreenikauteen. Toivotaan, että lumet saa kyytiä ja pian päästäisiin jo Suvannolle! Ensimmäiset pelit ulkona pelataankin Ylivieskassa King Meal -turnauksessa 3.5.

Tulevalle kaudelle ollaan ilmoittauduttu D-tyttöjen kilpasarjaan sekä D-poikien pelisarjaan. Lisäksi lähdetään pesisleireilemään Etenee-leirille Kankaanpäähän sekä valtakunnanleirille Koskenkorvalle.

Nappaahan meidät Instagramista seurantaan @kuulapesis_dt . Sieltä löydät meidän kuulumisiä sekä kesän tulevat pelit. Tervetuloa meidän matkaan!



Ylivieskan Kuula Ry

Kauppakuja 5

84100 YLIVIESKA

sanna.jokela@ylivieskankuula.fi

0442354684

Y-tunnus: 0190563-7