Kuulattarille hyvällä, hallitulla pelillä 2-0 (13-2, 5-2) voitto Oulaisten Huimasta. Kesä saapui pitkästä aikaa Ylivieskaan ja aurinko helli tänään Suvannolla niin katsojia kuin pelaajiakin. Harvinaista kyllä, mutta Suvannolla ei edes tuullut!
Helteinen peli alkoi Oulaisten kannalta melko kuumottavissa tunnelmissa. Ensimmäisen aloittavallaan Kuulattaret pyörittivät sisäpeliä kolmatta kierrosta ja takoi juoksuja taululle tasaiseen tahtiin. Siihen päälle vielä Kuulattarilta vahva ulkovuoro ja tilanne oli jo 7-0. Oulainen ei päässyt kiinni peliin koko jakson aikana, kun taas Kuulattarilla oli hyvä ote pelistä niin sisällä kuin ulkonakin. Jakso meille 13-2.
Toinen jakso pelattiin jo tasaisemmin. Kuulattaret tekivät, ja saivat harhoilla, yksittäisiä juoksuja. Oulainen sai etenijän kotiin kahdesti, mutta se ei kuitenkaan riittänyt. Hyvällä ulkopelillä pidettiin OuHun juoksut vähissä ja itse tehtiin tarvittavat. Näin päästiinkin tuulettelemaan maukasta kolmen pisteen voittoa paikallisvastustajastamme!
Kuulattarien lautasen ääressä debytoi tänään Jenna Ahlholm. Lukkarin paikka on Jennalle tuttu aiemmilta pelivuosilta, mutta tämänpäiväinen oli ensimmäinen kerta Kuulattarissa. Pienestä jännityksestä huolimatta peli sujui hienosti ja tolppa pysyi lautasella entiseen malliin! Myös koko muu ulkokenttä esitti vahvaa ulkopeliä pienistä pelipaikkojen vaihdoksista huolimatta.
Tilastot: http://www.pesistulokset.fi/cgi-bin/tilastot/onlin...
Seuraavan kerran pelataan tulevana lauantaina. Karavaani kulkee silloin Nurmon vieraaksi.